Туристически гид
Организираният туризъм на Витоша започва от 27 август 1895 година, тогава писателят Алеко Константинов извежда 300 туристи на Черни връх. На 23.07 1899 година 27 души участници в това първо изкачване основават първият туристически клуб в България наречен на името на Щастливеца , което е началото на организираното туристическо движение в България.
През август 1954 година на х."Алеко" се събират 28 инструктори и дейци на туризма и за два дена написват първият правилник за състезания по туристическо ориентиране. На другия ден на Витоша състоял първият старт по този вид спорт у нас.
Близостта на Витоша до София дава възможност тя да е най-посещаваната планина у нас. В началото на 90-те години броят на туристите, посещаващи Витоша е около 1 200 000 годишно. Днес тази цифра се доближава до 1 500 000. С цел обслужване на този голям туристически поток на Витоша има създадени много туристически маршрути. Всички тези маршрути са обозначени с указателни табели и маркировка по туристическите пътеки. В откритата част на планината е изградена маркировка с метални стълбове.
В района на х."Алеко" има две въжени линии:
Двуседалкова въжена линия "Романски - вр. "Малък резен", обслужваща скиорите и туристите, изкачващи се към Черни връх. Тази въжена линия е с дължина 1930м, преодолява денивелация от 500м и има капацитет 600 души на час.
Триседалкова въжена линия "Академика" състояща се от две отсечки: първата работи постоянно и е с дължина 1345м преодолява разлика във височините от 400м и има капацитет 1500 души на час. Втората е дълга 1281 м. Тя започва малко над Меча поляна и завършва между Голям и Малък Резен. Преодолява денивелация от 370 м. и има капацитет 900 души на час.
На Витоша са обособени два ски центъра:
Ски център "Алеко" е най - старият в България и най - посещаваният ски център на Витоша. Надморската височина е 1800 м. Ориентацията на пистите е северна. Ски-съоръженията включват 1 кабинков, 2 седалкови лифта, 6 стационарни и няколко портативни ски - влека .
Вторият ски - център е "Конярника - Ветровала". Намира се на височина 1507 м н.в. Стационарният ски влек е с дължина 600 м. и преодолява разлика във височините от 128 м. Освен него има и два портативни влека.
Витоша е удобна за пешеходен туризъм през цялата година по определените пътеки и маршрути.
Планинската спасителна служба ( ПСС ) поддържа денонощно дежурство и чрез радиотелефонна връзка със своите бази в ски-център "Алеко", на Черни връх, край х. "Тинтява" и в местността "Офелиите". Тя е обозначила лавиноопасните места в м. Комините, навеищата над х."Преспа", северозападните склонове на м. Капакливец, източните склонове и улеи на Резньовете и м. Дупката под Черни връх.
Телефоните за връзка с ПСС са: 963 20 00, 0888 62 12 86.
източник:>> |